Ако те занимају области о којим не учиш у школи, као што су програмирање, дизајн, вештачка интелигенција, комуникације, маркетинг, електроника и развој хардвера, развој производа или наука о подацима, материјали, рециклажа, заштита животне средине… или желиш да прошириш своје знање из истих, онда настави да читаш. Предзнање ти не треба, и сви су добро дошли. У “Пиониру” нема:
- тестова
- испита
- оцена
- учења напамет
- преписивања
Али зато у Пиониру:
- учиш о најновијим технологијама од светских стручњака
- имаш приступ најсавременијој опреми и инфраструктури
- сарађујеш са менторима и стручњацима који кроје твој лични правац
- имаш прилику да сам градиш своју школу
- радиш на иновативним пројектима који мењају свет
- имаш прилике да учествујеш у међународним конференцијама и разменама
- утичеш и мењаш нашу заједницу на боље
Шта можеш да научиш?
Досад смо се бавили многим темама, а испод можеш да видиш и какве смо све пројекте радили у последње време. Да ти буде лакше, ево листе свих тема које су нам интересантне у школи:
- Развој софтвера
- Апликативно програмирање (native, веб, мобилни)
- Вештачка интелигенција и машинско учење
- Мрежно програмирање
- Развој хардвера и уграђених система
- Микроелектроника
- Дизајн штампаних плоча
- Електротехника
- Аутоматика
- Развој производа
- Дизајн
- Индустријски дизајн
- Рачунарски-потпомогнути дизајн
- Графички дизајн
- Хумано-компјутерска интеракција
- Дизајн корисничког искуства
- Дизајн производа
- Дизајн инжењеринг
- Мреже и администрација
- Комуникације
- Маркетинг
- Односи са јавношћу
- Управљање заједницом
- Креативно писање
- Јавни наступи
- Наука о подацима
- Роботика и мехатроника
- Информациона безбедност
- Етичко хаковање
- Обрнути инжењеринг (реверзинг)
и још много тога. Све ове теме стапају се заједно и тешко их је развдојити. Битно је да све учимо кроз праксу и тада границе постају невидљиве.
Зашто да постанеш пионир?
Првих пет генерација пионира под љубичастом заставом започело је сјајне ствари. Код наших ментора и ученика је доспео чак и до Трезора отвореног кода на Сварбалду, где се чува 10000 година у трезору испод ледене површине. Дизајнирали смо, сковали и продали први НФТ у Србији на Ethereum blockchain-у. Дизајнирали смо и направили црне кутије за истраживачко тестирање, направили мераче квалитета ваздуха које смо поставили по целој Кикинди и мерили квалитет ваздуха током зиме, направили десетине сајтова и апликација, од пресловљивача до blockchain токена, покренули програм над/рециклаже пластике, е-отпада батерија, засадили пуно дрвећа, штампали смо визире за наше здравствене раднике у првим данима пандемије, дизајнирали и произвели први USB тестер за меморије, паметне аларме, сензоре и системе за управљање нашим простором, сопствене детекторе дима, а започели смо сопствену библиотеку, направили партнерства са гигантима као што су Github, Google, Jetbrains, UNDP, JLCPCB и многим другима, али и даље смо одани слободном софтверу и хардверу. Поред тога радимо са најбољим организацијама у Србији које сваке године стварају мноштво прилика за наше ученике.
Наш највећи пројекат је сама школа, узели смо кућу стару више од 200 година и претворили је у нашу школу, радећи заједно на радним акцијама, осмишљавајући заједно начине како да унапредимо простор. Заједно смо спремили преко 1000 квадрата простора на којем можемо да растемо и развијамо се, слободно и храбро.
Све ово за две године. Замисли шта све тек желимо! Замисли шта све можемо заједно?!
Позив је отворен за ученике VII и VIII разреда основних и I, II и III разреда средњих школа. Ово је твоја прилика да будеш део велике промене, искористи је!
Пријаве су отворене до 1. октобра. Пријави се што пре.