Пионир је архетип Zamphyr слободне школе фокусиран на подучавање дигиталаца о технологији, дизајну, етици и комуникацији кроз холистичку, експоненцијалну и нереактивну културу, слободан и отворен софтвер и хардвер и производњу друштвених добара. Наша мисија је да негујемо генерацију полимата који користе технологију да трансформишу свет у којем живимо, да поставља основе слободног образовања, да изазива форме и вредности у образовању и моделира друштвене механизме помоћу којих школе могу постати аутономне друштвене организације које нуде једнаке шансе за образовање свима.
Каква је школа Пионир?
Пионир је слободна школа, која има за циљ да те подучи о технологији, дизајну, комуникацији, етици и друштву, кроз рад са циљем да знање нових технологија претворимо у иновацију, и узбудљиве и занимљиве пројекте који ће побољшати свет око нас.
За кога је Пионир? Да ли ми је потребно неко предзнање?
Пионир је отворен за полазнике од 13 до 17 година, пре свега за ученике VII и VIII разреда основних школа, и I, II и III разреда средњих школа. Најважније, Пионир је за оне који желе да науче и раде више, за радознале, за креативне или за оне који верују да могу својим радом и знањем да промене свет, без обзира на успех и оцене у школи. Предзнање није неопходно, јер у Пиониру увек почињемо од основа и не претпостављамо да знаш нешто унапред.
Како се постаје пионир?
Пионир слободна школа прима нове кандидате сваког пролећа и јесени. Можеш да постанеш пионир ако је позив отворен пријавом на линк. Више о томе на страни Постани пионир. Пријавом постајеш кандидат за пионира, који у следећа најмање четири месеца учи о основама технологије, друштва, етика и сродних тема, како бисмо те опремили за даљи напредак у дигиталном друштву и поставили темеље за твој даљи рад. Када успешно испуниш све задатке које стављамо пред кандидате, то су углавном разумевање основних концепата, разумевање културе школе и начина рада, постајеш пионир.
Колико времена треба да одвојим за Пионир?
У просеку 10 сати недељно. Имај на уму да што више времена уложиш и што редовније и доследније учествујеш у активностима и учиш, то ће твоји исходи и успеси бити већи. Битно је да знаш да без 10 сати недељно посвећених раду и учењу, не значи да треба да се одрекнеш других ваннаставних активности, сви пионири пре тебе који су успели су доказ да се време може испланирати тако да друге активности не буду препрека твој напретку у Пиониру.
Која је разлика између Пионира и обичне школе?
Разлика између Пионира и твоје класичне школе је велика. У Пиониру нема оцена, испита, тестова, преписивања. Већина активности подређена је пројектима, раду и стварању, пре свега практичној примени свега што научиш. Нема часова, па тако нема ни изостанака, али добар део успеха је баш у редовном учењу и присуству. У Пиониру добијаш слободу и одговорност која долази са њом.
Пионир је посебан. У Пиониру поред учења, и радимо и стварамо заједно, од пројеката до саме школе, организујемо радне акције и бринемо о својој околини и заједници.
Колико кошта Пионир?
Једно од наших основних убеђења је да новац не сме да буде препрека ниједном људском бићу за квалитетно образовање. Зато је похађање Пионира бесплатно, нема чланарине и накнаде за похађање.
Како је Пионир бесплатан?
Пионир је бесплатан јер вредност и ресурсе школе градимо, стварамо и развијамо заједно. То значи да вредност коју црпимо из школе морамо заједно и да створимо. Да бисмо имали опрему за рад, ослонимо се на прикупљање средстава и донације, да бисмо платили рачуне и текуће трошкове ослонимо се на самодопринос.
Сваки пионир учествује у заједничким обавезама које нам омогућавају да изградимо, одржимо и унапредимо нашу школу, јер је да бисмо имали школу из које црпимо, морамо и да учествујемо у стварању њене вредности.
Колико траје школовање у Пиониру?
Школовање у Пиониру није ограничено. У складу са филозофијом слободног образовања, ми верујемо да је целоживотно образовање једини прави приступ образовању. Како пионири одрастају, и напредују у животу, тако се њихов приступ, активности и ангажман у Пиониру мењају, али остају значајан део заједнице, који своје знање преноси на млађе генерације, док стиче нова напреднија знања за себе.
Како изгледа учење у Пиониру?
У Пиониру верујемо у самообразовање, што значи да не намећемо методологију нити начин учења, и сам бираш теме и усмерење свог учења. Нема пожељних и непожељних знања и ми не одлучујемо о томе да ли је неко знање вредно или не, наш циљ је да сва стечена знања усмериш ка изградњи себе као личности, слободног и образовног човека и да та знања применимо за добробит друштва.
Ипак, верујемо у кључну вредност учитеља и ментора, и њиховог знања, и они су ту да буду кокреатори твог образовања, да ти пруже усмерење, подршку и да осмисле дидактичка средства и активности којима ће те убразати на твом путу просвећења.
У почетку, када се више уче основни концепти и праксе, очекује се од тебе да код куће читаш, гледаш и слушаш материјале који ће ти дати познавање тих основа како би што пре могао да их примениш. Како време пролази, све више се пракса стваља у први план и нова знања стичеш кроз пројекте. Већина времена у Пиониру је време које ћеш провести правећи нешто ново, радећи на неком пројекту, или на некој акцији.
Да ли постоје смерови?
Пионир, као и свака слободна школа, је индивидуализована. То значи да не постоји смер на који се уписујеш, већ се усмерење и структура ствара док учиш, само за тебе. То осигурава да ћеш учити на најбољи могући начин, у складу са твојим афинитетима и могућностима.
Да ли могу да се пребацим на другу тему ако ми се не свиди тема коју иницијално одаберем?
Наравно, то је лепота слободе! Уколико одлучиш да нека тема, нпр. програмирање, није за тебе, и да те интересује дизајн, потпуно је разумљиво да почнеш да учиш и да се бавиш дизајном, а ментори, други пионири и Школа ће ти у томе помоћи.
Да ли имамо часове и колико трају?
Немамо часове. Школа је отворена сваког дана у недељи, и ученици је користе због опреме или као простор за сарадњу и размену идеја. У зависности од активности може се десити да акције буду ван простора школе, или да предавања, када нам дођу стручњаци из неке теме, буду временски ограничена. Ипак, ретко ћеш видети нешто налик школском часу, где ти седиш 45 минута и слушаш и записујеш.
Да ли купујемо уџбенике и колико коштају?
Не. Као део наше филозофије слободног образовања, верујемо да уџбеници као материјали за стицање знања треба да буду бесплатни и доступни свима. Третирамо знање као наслеђе и радо га делимо са свима. Зато се трудимо да учимо из свих јавно доступних ресурса, било дигиталних или штампаних, а тежимо ка томе да слободне и отворене уџбенике и сами развијамо на добробит целог човечанства.
Шта ми је потребно од опреме за учење и рад?
У идеалном случају, имаш свој лаптоп. Уколико немаш, свакако ти је потребан рачунар који је релативно нов и способан да изврши задатке за које га користиш. Наравно, разумемо да нису сви у могућности да приуште себи лаптоп или рачунар. Школа има ограничен број рачунара који су доступни ученицима за рад, у случају да немају своје рачунаре. Поред саме опреме, изузетно је битно да имаш кутак у својој кући, где можеш у миру да радиш без прекида, 1-2 сата дневно.
Шта је пионирима доступно од опреме?
Велики број пионира није имало идеалне услове за рад када су почели са учењем. Стари рачунари, телефони, недостатак друге опреме и непостојећа материјална средства нису изговор да се одустане од учења. У Школи зато сви улажемо у заједничке ресурсе који су доступни за коришћење свима, како би се пребродио први период њиховог учења. Такође, како стичеш знање, можеш да очекујеш да ћеш моћи да зарадиш за сву опрему која ти је потребна.
Како се прати напредак?
Твој напредак прати се у више димензија. Прво, пратимо да ли твоје способности расту и у коликој мери оно што учиш можеш да претвориш у нешто корисно у друштву. Друго, постоје и друге вредности које су битне за напредак, од тога како сарађујеш са својим друговима и другарицама, до учешћа у нашим заједничким обавезама у школи. Заправо, напредак за нас је када видимо да си ти здравији, солидарнији, укљученији и способнији члан друштва - и да своје способности користиш за добробит свих.
На каквим пројектима радите?
У складу са нашим циљевима, пројекти које развијамо углавном су пројекти за јавно добро и слободан софтвер и отворен хардвер. У прошлости радили смо на пројектима као што је …
Какав је простор у ком радимо?
Школа се налази у здању традиционалне банатске породичне куће старе више од 200 година (из 1814. године) коју смо сами преуредили у школу, направили учионице, лабораторије, складиште, мултимедијалну собу и библиотеку. У рестаурацији и преуређену простора радили су пионири неуморно више од 4 месеца. Изузетно смо поносни што смо сами изградили своју школу и надамо се да ћемо у будућности ширити капацитете и повећати простор за још више пионира.
Колико вреди Пионир у каријери?
Пошто се у Пиониру сав рад фокусира на праксу, најсавременије технологије и пројекте, пионири имају јединствену предност у даљем школовању и каријери. Пионир је прилика да врло млади стекнете практична знања, изградите портфолио пројеката, будете део запажене друштвене промене и тако ставите себе годинама испред других.
Како могу да помогнем развоју школе?
Уколико лично или преко фирме можете да помогнете развоју школе кроз куповину опреме, књига, спонзорисању догађаја или мобилности ученика, пишите нам на [email protected].
Директно можете донирати на
ETH: pionir.eth
or 0x6b5b71C5948Ba692681Ca7093aC34E6b60754D00
Картицом: https://opencollective.com/pionir